Mantar Yetiştiriciliği

Mantar yetiştiriciliği günümüzde giderek daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Kendine özgü lezzeti ve besleyici özellikleriyle mantarlar, temel gıda maddeleri içerisinde yer alıyor. Son yıllarda ülkemizde oldukça fazla tercih edilen sebze ürünlerinden biri olan mantar, yetiştiricilik konusunu popüler hale getiriyor. Akdeniz iklim koşullarında yetiştirmeye uygun olan ürün, birçok ilimizde ve özellikle Akdeniz bölgesinde üretiliyor. Düşük maliyetli başlangıçlarla yapılabilen mantar üretimi, birçok yatırımcının ve üreticinin de ilgisini çekiyor. Ülkemizde genel olarak üretilen mantar türleri; kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı çeşitleri ile gündeme geliyor. Yetiştiriciliği kısmen daha kolay olan kültür mantarı, evlerde, bahçelerde ya da büyük ölçekli tarım alanlarında üretilebiliyor. Diğer mantar türlerinden, istiridye ve trüf mantarının üretim aşamaları daha komplike olduğu için, profesyonel tarım faaliyetinde bulunanlar tarafından tercih ediliyor.

 

Mantar Yetiştiriciliği Avantajları

Mantar yetiştiriciliği son dönemlerde oldukça popüler olan ekonomik faaliyetler arasında yer alıyor. Profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünenler için avantajları şu şekilde sıralanıyor:

        Mantar yetiştirmenin ön koşulu olan iklim şartları ülkemizde uygundur,

        Mantar yetiştiriciliğinin yatırım riski düşüktür,

        Çok büyük ekim alanları gerekmemektedir,

        İşçilik süreci zahmetli değildir,

        Kısmen lüks tüketim ürünlerinden olduğu için, ihracat potansiyeli yüksektir,

        Satış aşamasında, pazar genişliği bulunur,

        Satışı kolay yapılır.

Mantar yetiştiriciliği keyifli ve popüler bir zirai faaliyettir. Yetiştirilecek mantar türüne göre, yatırım maliyeti, yetiştirme koşulları, değişkenlik göstermekle birlikte, kolay pazarlanabilen özellikte bir üründür.

Mantar Yetiştirme Aşamaları

Mantar yetiştiriciliği, evlerde ve tarım alanlarında olmak üzere genel anlamda ikiye ayrılıyor. Daha küçük ölçekli, kendi tüketimi için mantar üretmek isteyenler, evlerinin bir odasını bu faaliyet için ayırabiliyor. Kolay büyüyen, zahmetsizce yetişen mantarlar, organik tarımla ilgilenen ve yedikleri ürünleri kendileri yetiştirmek isteyenlerin favorisi oluyor. Mantar üretimi, kültür mantarı karışımı adı verilen özel bir kompost ile yapılabiliyor. Mantar yetiştirilecek odaların nem oranının, ısı ve ışık durumunun, havalandırılmasının iyi planlanması gerekiyor. Hazır olarak satın alınabilen mantar yetiştirme kompostu, yaklaşık 30 gün içerisinde verimli bir hâl alıyor. Kompost oluştuktan sonra, 20 günlük kuluçka süresi bulunuyor. Akabinde kültür mantarları, hasat için uygun duruma geliyor. Bir komposttan birkaç defa ürün alabilmek de mümkün oluyor.

 

Ticari anlamda mantar yetiştiriciliği ise; soğuk hava depoları, seralar ya da bodrum katı gibi yoğun ışık almayan alanlarda yapılabiliyor. Amatör üreticiliğe göre daha profesyonel ekipmanlara ve özel bir projelendirmeye ihtiyaç duyuluyor. Mantar yetiştiriciliğinde tavsiye edilen düzenleme, 1 kuluçka odası ve 2 üretim odası şeklinde oluyor. Satış amaçlı mantar yetiştiriciliği yapmadan önce, uzman teknik desteği almak süreci kolaylaştırıyor. Uzman tavsiyeleri, mantar yetiştirilecek odalarda nem oranını sağlamak için, ekipmanların tamamlanması yönünde oluyor. Klima, termometre, zamanlayıcı saatler, öncelikli yardımcı araçlar arasında bulunuyor. Mantar üretim işletmesinin yakınlarında, tavuk yetiştiriciliği alanları olmaması da önemle dikkat edilecek noktalar arasında yer alıyor.

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği yapmaya başlamadan önce, yetiştirilecek mantar türüne karar vermek gerekiyor. Trüf mantarları, meşelik alanlarda, ağaç köklerinin yaklaşık 20 santim toprak derinliğinde yetişiyor. Kokulu, lezzetli, sert görünümlü yüzeyi olan trüf mantarlarını yetiştirmek isteyenler, patates gibi toprak altında, meşe ya da palamut ağaçlarının yakınında üretim yapabiliyor. Ağaç köklerinden aldığı şeker ve organik asitler, trüf mantarının lezzetini oluşturuyor. Yaz yağmurları uzun süreli nem verdiği için, trüf mantarının büyümesinde ideal ortam sağlıyor. Yağmursuz ve kurak kalan topraklar, mantarların kurumasına ve yeterli olgunluğa ulaşmasına engel oluyor. Mantar yetiştiriciliği alanında en zorlu kısım, trüf mantarının toplanmasıdır. Yer altında yetişen mantarların olgunlaştığı, konusunda uzman olan toplayıcılar tarafından tespit edilebiliyor.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarı, trüf mantarı dışında popüler olan bir diğer mantar türü de, istiridye mantarı yetiştiriciliğidir. İstiridye mantarları, kavak ağaçlarının çevresinde yetiştirilen, besin değeri oldukça yüksek mantar türlerindendir. Şeklini veren istiridye kabuğuna benzemesi, mantarı bu isimle adlandırıyor. Özel mantar seraları ya da kapalı mekanlar, izolasyonu yüksek olarak düzenlendiğinde trüf mantar yetiştiriciliği için uygun koşulları sağlıyor. Yetiştirme alanlarında, klima, havalandırma, nemlendirme araçları ve özel aydınlatma tesisatları, trüf mantarı üretiminde önem taşıyor. Tüm ekipmanlar, mantarın sağlıklı büyümesi için doğal ortamını oluşturuyor. Mantar yetiştiriciliği ortak konularından olan, serinlik, gölge alanlar ve yüksek oksijen, tüm mantar türlerinde olduğu gibi trüf mantarı üretirken de dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

 

Mantar Yetiştiriciliği Maliyeti

Mantar yetiştiriciliği sürdürülebilir, ekolojik tarımın bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek protein değerleri, insan sağlığına faydaları, lezzetli dokuları,  mantarı her geçen gün daha popüler kılıyor. Ülkemizde de, tarım faaliyetlerini sürdüren çiftçilerin, ürün yelpazesini genişletiyor. Birçok sebze ve meyvenin büyümediği serin ve gölgeli alanlar, mantar üreticileri için, toprak parçalarını değerlendirme imkânı sunuyor. Doğru sistemlerle uygulanan mantar yetiştirme süreci, yapılan yatırımın kısa sürede geri dönüşümünü de mümkün kılıyor. Diğer sebze, meyve üretim süreçlerine göre, daha kısa sürede hasat yapılabilen mantarlar, yetiştiricilere hızlı kazanç sağlamanın yolunu açıyor.


Kârlılık

Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce, bu işin sürdürülebilir olması için, bazı temelleri oluşturmak gerekiyor. Elverişli bir tarım arazisi seçmek, alınan ürün hasadının potansiyelini doğrudan etkiliyor. Hızlı satış için tercih edilen kültür mantarlarının ekilmesi, geniş bir pazar alanına hitap ediyor. İstiridye mantarları, kültür mantarına göre daha yüksek fiyattan alıcı bulabiliyor. O yüzden istiridye mantarı yetiştiriciliği daha fazla geri dönüşüm getiriyor. Yatırım maliyeti orta derece olan bu mantar türünde, kârlılık oranı daha yüksek oluyor. Siz de istiridye mantarı üretmek için buraya tıklayarak mantar tohumlarına ulaşabilirsiniz.