Kavun Yetiştiriciliği

Kavun yetiştiriciliği, ülkemizde yaygın olarak yapılan zirai faaliyetlerdendir. Tek yıllık bir bitki olan kavunun kolları sarılıcı özellikte ve yaprakları ise beş lobludur. Kavun bitkisinde erkek ve dişi olmak üzere iki tip çiçek bulunur, erkek çiçekler ana kollarda dişi çiçekler ise yan kollarda yer alır.

Kavun ılık ve sıcak iklimde yetişir ve ana vatanı Afrika’dır. Bu nedenle oda sıcaklığı 18°C ve 35°C aralığında olmalıdır ayrıca toprak sıcaklığının 18°C altına inmemesi de oldukça önemlidir. Kavun bitkisinin tohumdan yetişme süresi uzun süre gerektirir. Bu bitki; güneşli, sıcak ve kuru iklim koşullarında en doğru şekilde yetiştirilir Ayrıca nem ihtiyacı da oldukça yüksek olan kavunda toprak nemini dengeli tutmak oldukça önemlidir. Tohumdan ekim yapılacaksa soğuk havanın tamamen ortadan kalkması beklenmeli ve ayrıca toprak sıcaklığının asgari 15°C  olmasına özen gösterilmelidir.

 

Kavun Bitkisi ile İlgili Bilgiler

Kavunun gövdesi kısa ve tüylü bir yapıya sahiptir ayrıca ışığa ihtiyaç duyan uzun ve kalın kökleri bulunur. Erkek ve dişi çiçeklerin ile birbirini döllemesi işleminin sonunda kavun oluşumu gerçekleşir. Kavun beş loplu el ayası yapraklara ve 3-5 adet arası sürgüne sahiptir.

Dişi çiçekler, döllenmek için erkek çiçeğin tozlarına ihtiyaç duyar, arılar ise bu işlevi yerine getirir. Arıların en büyük etkisi, çiçekten çiçeğe dolaşmaları sonucunda döllenmeyi başarılı bir şekilde sağlamalarıdır. Arılar, kavun verimini artırmaktadır.

Kavun Tarlası Nasıl Olmalıdır?

Kavun yetiştiriciliğinde tarlanın, ekim zamanı gelmeden önce ıslak tutulması gerekir. Bu durumun sebebi ise ekim işlemi yapıldığında, bitki köklerinin toprakta daha rahat hareket etmesini sağlamaktır. Kavun kökleri toprakta büyük alan kaplamayı sever bu nedenle topraktaki suyun en az 45 cm derinliğine ulaşması gerekir.

Gübreleme işlemleri sırasında ise gübre, kullanılan topraktan fazla olmalıdır. Kavun zengin toprakları sever, bu yüzden 5 tonluk bir toprak söz konusu ise 7 ton gübre kullanılmalıdır.  Bu oranda yapılan karışımla çok daha verimli sonuçlar alınır. Bunun yanı sıra gübrenin veriliş zamanı da çok önemli olmakla birlikte ikiye ayrılır. İlk gübreleme, bitkiler yeni ekilmişken yapılırken ikinci gübreleme zamanı ise bitkinin meyve vermeye başladığı zaman yapılmalıdır.

 

Kavun Dikimi

Kavun dikimi tohum veya fideden yapılabilir, daha az risk içermesi ve daha kısa sürede hasat vermesinden kaynaklı genellikle açık tarlaya yapılan dikimler fideden gerçekleştirilmektedir. Tohum açık tarlaya doğrudan ekilebileceği gibi seralarda yetiştiriciliği de yaplabilmektedir. Fide üretimi için torf toprağı veya fide harcı olan torbalarda ortalama 1 ya da 2 tohum bulunacak şekilde  ekim yapılır. Fide harcı; kum, yanmış gübre ve bahçe toprağından oluşur, ölçüleri ise; 1:1:1’dir. Mart ayında ekimi yapılan tohumlar 3-4 gerçek yaprak verdiğinde tarlaya aktarılabilir. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir.

Sulama İşlemi

Kavun bitkisi, büyüme ve meyvelerin olgunlaşması süresince suya bolca ihtiyaç duyar. Sulama için sıraların yanında karıkların açılması yöntemi uygulanabilir. Bunun yanı sıra daha küçük alanlarda genellikle ocakları tek tek sulama yöntemi de kullanılmaktadır. Sulamalar meyve oluşum döneminden sonra artırılarak, sulama dönemi 12-15 günde bir olacak şekilde yapılmalıdır.  Sulama ile ilgili bir diğer önemli konu ise sulama sırasında  meyvelere suyu temas etmemesi gerektiğidir. Bu sebeple damla ya da karık sulama yöntemi oldukça etkilidir. Düzenli sulama ile iri ve verimli hasat elde edilse de kurak ortamda yetişen kavunlar genellikle daha tatlıdır.

 

Kavun Hasadı ve Depolama

Kavun çeşitlerinin birçoğu dikim işleminden 78-90 gün sonra olgunlaşır ve bu süre sonunda hasat edilmeye hazırdır. Olgunlaşan kavunların toplanması gerektiği, toprağa yakın yüzünde oluşan sarılıktan anlaşılabilir. Ayrıca olgunlaşan kavunlar ağırlaşır ve saplarındaki küçük kulakçıklar kurur. Hasat sabah saatlerinde elle veya bıçakla kesilerek yapılmalıdır. Her kavun aynı anda olgunlaşmaz, bu nedenle farklı tarihlerde hasat gerçekleştirilebilir. Hasat işlemi bittiğinde kavunlar yıkanır, güneş görmeyen serin bir alanda muhafaza edilir.

Kavun yetiştiriciliği için tüm bilgileri sunduğumuz bu yazımızdan sonra siz de bu çok keyifli zirai faaliyeti yapmak isterseniz, fideler için buraya tıklayabilirsiniz. Tohumdan üretim yapmak isterseniz, tohumlara buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden bereketli bir hasat dileriz!