Karpuz Fidesi


Fide ile sebze ve meyve yetiştiriciliği yapmak son yıllarda son derece popüler hale gelmiştir. Mevsiminden önce bitkilerin çimlendirilmesini mümkün kılarak ekim mevsiminin daha verimli kullanılmasına olanak sağlaması, bu durumun en temel nedenlerinden biridir. Karpuz yetiştiriciliği için de karpuz fidesi kullanımı oldukça yaygındır. Farklı türlere ait karpuz tohumlarının yastıklarda önceden çimlendirilmesi ve ekim mevsiminde de toprağa aktarılması ile kolay bir şekilde karpuz yetiştirilebilmektedir. 


Karpuz Fidesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Fide ile karpuz yetiştiriciliği yapmak, verimli olmasının yanı sıra bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir. Karpuz fideleri ilkbahar ve yaz aylarında toprağa dikilmelidir. Fidelerin toprak içindeki derinliğinin 3 santimetreden fazla olmamasına özen gösterilmelidir. Sıralar üzeri mesafe maksimum 100 santim, sıralar arası mesafe ise 180 santim düzeyinde olmalıdır. Yüksek verimli karpuz yetiştiriciliği yapabilmek açısından toprağın gübrelenmesi de önemlidir. Hayvani gübre kullanımı, karpuz üretiminde iyi sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. 


Karpuz Fidesi Çeşitleri


Karpuz fidesi ile karpuz yetiştiriciliği yapılacağı zaman çok fazla seçenek mevcuttur. Bu doğrultuda kullanılabilecek fide çeşitlerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Dizayn F1 Karpuz Fidesi: Erkenci bir karpuz türü olan Dizayn F-1 aromatik lezzeti ve nakliyeye dayanıklı olması ile ön plana çıkmaktadır. 7-12 kilogram ağırlıklarında meyve veren bu tür, sofra tüketimi için son derece idealdir. 

Avira F1 Karpuz Fidesi: Büyük boyutları ile tanınan Avira F1 yaklaşık 12 ila 20 kilogram aralıklarına ulaşabilmektedir. Verimlilik düzeyi açısından oldukça iyi değerlere sahip olan bu tür, aynı zamanda iri çekirdekleri ile tanınmaktadır. 

Üstün F1 Karpuz Fidesi: Orta erkenci karpuz türleri arasında yer alan Üstün F1, yaklaşlık 7 ila 10 kilogram arasında değişen meyveler vermektedir. Koyu kırmızı iç renge ve yoğun bir lezzete sahip olan bu tür, uzun raf ömrü ile diğer türlerden ayrışmaktadır. 

Crimson Sweet karpuz fidesi: Standart ala karpuz çeşididir, Güçlü tevek, yuvarlağa yakın şekli avr. 9-12 kg meyve ağırlığı

Bozbey karpuz fidesi: https://www.fidebizde.com/sebze-fideleri/karpuz-fideleri/bozbey-karpuz-fidesi.html

501 F1 karpuz fidesi: https://www.fidebizde.com/sebze-fideleri/karpuz-fideleri/501-f1-karpuz-fidesi.html

Bolkan F1 Karpuz fidesi: https://www.fidebizde.com/sebze-fideleri/karpuz-fideleri/bolkan-f1-karpuz-fidesi.html

Şafak F1 karpuz fidesi:  https://www.fidebizde.com/sebze-fideleri/karpuz-fideleri/safak-f1-karpuz-fidesi.html

Karpuz Fidesi Nasıl Yetiştirilir?


Fide ile karpuz yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bilmeleri gereken bazı noktalar vardır. Kaplarda ya da viyollerde çimlendirme işlemi yapılacağı zaman, zemine birkaç santim kadar ince elenmiş toprak ya da torf karışımı serilmelidir. Tohumlar ocaklara ekilmeden önce, bir gün boyunca nemli bezde ya da suda bekletilerek ekime hazır hale getirilmelidir. Daha sonra ocaklara yerleştirilen tohumların üzeri, aynı ince toprak ve torf ile kapatılmalıdır. Bu kapama işleminden sonra sprey ile fideler hafifçe nemlendirilmelidir. Nemlendirilen toprak hava almayacak şekilde streç film ya da poşet ile kapatılmalı ve çimlenme anına kadar açılmamalıdır. Çimlenme belirtileri ortaya çıktıktan sonra fideler açılmalı, bu süreçte doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalarına dikkat edilmelidir. Karpuz fideleri ile verimli bir dikim yapabilmek için doğru zaman seçilmeli ve toprağın karpuz yetiştiriciliği için uygun yapıda olduğundan emin olunmalıdır. Karpuz fidesi en hızlı çimlenen fide türlerinden biridir. Ancak bakımlarının iyi yapılması gereklidir.