Doğru Gübreleme Nasıl Yapılır?

Bitkilerin, sağlıklı bir şekilde büyümesini destekleyecek besinlere ihtiyacı bulunuyor. Besin takviyesi, bitkilerin daha fazla çiçek açmasını ve daha çok meyve vermesini mümkün kılıyor. Yapılan bu uygulamalara, genel adıyla gübreleme denilmekte. Mahsullerin artışını sağlamak için yapılan işlemlerde uygulama zamanı; bulunan bölgenin iklim özelliklerine, ekilen toprağın karakterine, bitkinin çeşidine ve gübre seçimine göre değişkenlik gösteriyor. Gübrelemenin bir diğer faydası da, bitkileri haşerelere ve her türlü hastalıklara karşı korumadır.

Küçük alanlarda, saksılarda ve balkonlarda yetiştirilen bitkilerin gübrelemesi için, iki gübre çeşidi ön plâna çıkıyor. Özellikle çiçekler için tercih edilen bu gübreler, mineralli ve organik olarak tercih ediliyor. Mineralli gübreler; azot, fosfor ve potasyum karışımlı içerikleri barındırmaktadır. Bitki köklerinin gelişimini destekleyen mineralli gübreler, toprağa karıştırılarak uygulanıyor. Organik gübreler ise; kemik unu, boynuz tozu gibi bileşenleri içeren karışımlardır. Bitki köklerine uygulandığında zarar verme potansiyeli taşıyan organik gübrelerin, toprak yüzeyine yayarak kullanılması gerekmektedir. Her iki gübreleme seçeneği de doğru uygulandığında, verimlilik olarak beklentileri karşılayabilmektedir.

 

Serpme Gübreleme Nedir?

Toprağa uygulanacak gübrenin, çeşidi ve miktarı öncelikli konular arasında yer alıyor. Bahçe ve tarım alanı gibi geniş ölçekli zeminlerde, işlemlere başlamadan önce bazı analizlerin yerine getirilmesi önerilmektedir. Toprak analizi ve sulama suyu analizi gibi önemli değişkenler, gübrelemenin kalitesini doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Kullanılacak gübre belirlendikten sonra, iki farklı yöntem ile uygulama yapılabilmektedir. Bunlar; serpme veya bant usulü gübreleme olarak tanımlanıyor.

Bitki ekiminden hemen önce ya da ekim yapıldıktan sonra uygulanabilen yöntem, bitkilere ihtiyacı olan besin desteğini veriyor. İkinci gübreleme olarak bilinen işlem ise, serpmenin ikinci defa tekrarlanmasıdır. Bant usulü gübrelemenin farkı ise, genellikle mibzer ya da pulluk aletleri ile uygulanması oluyor. Bitki köklerine en yakın yerlerde oluşturulan bantlar, bitkinin gübreyi en iyi şekilde almasını mümkün kılıyor.

Gübreleme Programı Nasıl Yapılır?

Tarla, bahçe ve sera gibi farklı alanların ayrı gübreleme programlarına ihtiyaçları bulunuyor. En doğru gübrelemenin yapılabilmesi için, toprağın yapısının iyi bilinmesi önem taşımakta. Beraberinde birçok parametreyi getiren programlar, bitkilerin kendilerine özgü verim ve kalitesini de belirliyor. Oluşturulan parametreler doğrultusunda, özel gübre verme ve beslenme programları hazırlanabiliyor. Sağlıklı bitki gelişimi ve yüksek verimli hasat için program uygulamaları, üreticiler tarafından tercih ediliyor.

Gübreleme programı parametreleri;

        Kuru tarım üretimleri

        Sulu tarım üretimleri

        Açık alan tarlalarda üretim

        Bitki üretiminde büyüme süreçleri

        Organik tarım üretimleri

        Konvansiyonel tarım üretimleri

Kullanılan tohum türleri, tarım alanının koşulları, sulama şekilleri, işlem araç ve gereçleri gübrelemenin programlanmasında önemlidir. Özellikle sulama, gübrelemenin temel desteğini sağlıyor. Damla, yağmurlama, salma sulama gibi seçenekler, gübrenin bitkiye göre, toprakta en verimli şekilde yayılmasını sağlayan işlemler arasında bulunuyor.

 

En Çok Tercih Edilen Gübreleme Yöntemi Hangisidir?

Ekilen ham toprak, bitkinin büyümesini ve gelişmesini sağlayacak özelliklere sahip değildir. Dışarıdan takviyeye ihtiyaç duyan ekim alanları için, öncelikli beslenme desteği ise minerallerden geliyor. Azot, potasyum ve fosfor içeren gübre karışımları, bitkilerin gelişmesinde en önemli etkenlerden. Gübreleme yöntemleri arasında en çok tercih edilen, toprağa gömülerek verilen fosforlu gübreler. Bu gübreler, bitki ekiminden hemen önce ve bitki ekimi sırasında iki aşamalı olarak uygulanmaktadır.

Tohum köküne verilen fosforlu gübreler, bitkinin daha hızlı ve güçlü büyümesini destekliyor. Yapılan incelemelerde, ekim alanlarında potasyuma rastlansa da yeterli ölçüde olmadığı görülmektedir. Potasyum içeren gübreler, toprağın ve bitkinin ihtiyacı olan mineral desteğini karşılamakta yeterli gelir. Azotlu gübreler, azotun yağmur suları ile buharlaşıp azalmaması için, bitkinin büyüme süreçlerinde, aşamalı olarak uygulanmasını gerektiriyor. Her gübreleme yöntemi, toprağın ve yetiştirilecek olan bitkilerin çeşitliliğine göre tercih edilebiliyor.

Gübreleme Makineleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Gelişen teknolojiler, tarım üreticilerinin daha hızlı ve verimli gübreleme yapmasına imkân tanıyor. Tarım faaliyetlerinde kullanılabilen makineler, hızlı ve etkili gübre verme ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Serpme yöntemiyle kullanılan makineler, gübrelerin toprakta eşit olarak dağılmasını sağlıyor. Özellikle tahıl üretimlerinde ve serin iklimli coğrafyalarda tercih edilen serpme makine yöntemi, hasat verimliliğini de üst seviyeye taşımaktadır. Gübrelendirme de yapabilen, tohum ekim işlemini gerçekleştiren makineler ise ham toprağa uygulanabildiği için, üreticiler tarafından popülerliğini koruyor. Pamuk, ayçiçeği, mısır üretimleri gibi yoğun çapalama gerektiren yetiştiricilikte, iş gücünü en aza indirip, zamandan da kazandıran makineler, toprak gübre karışımını ideal ölçüde hazırlıyor. Gübre makineleri; katı, sıvı, kimyasal katı (mineralli) gübre çeşitlerinde de işlem gösteriyor. Ekilen ürün alternatiflerine ve toprağın ihtiyacına göre belirlenen gübre çeşitleri, makineler aracılığıyla tohumlarla buluşmaktadır. Toprağın yapısını zenginleştiren, tohumların gelişimini hızlandıran gübrelendirme yöntemleri, küçük ya da büyük tüm bitki yetiştiricilerinin üretim aşamalarını kolaylaştırıyor.

Son dönemlerde bitkiler için en çok tercih edilen gübre çeşidi solucan gübresidir. Bitkinin dayanıklılığını, verimini ve kalitesini artıran bu gübre aynı zamanda kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı bitkiyi korur. Siz de bitkileriniz için “fidebizde.com” güvencesiyle solucan gübresi kullanmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.