BAHÇE VE SEBZE BAKIMI

Bahçe bakımı, doğadan giderek uzaklaştığımız bu son dönemlerde, yeşillikler ile yeniden bağlantı kurma fırsatı tanıyor. Toprakla uğraşmak ve bahçe bakımı yapmak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi hissetmeye yardımcı olmakta. Bilgisayar başında uzun saatler geçirenler için bahçe işleri, yaşam enerjisini yeniden dengeliyor. En keyifli hobilerden biri olan bahçe bakımı, açan çiçekler ve yetişen sebzelerle, ödül olarak geri dönmekte.

Önce birkaç domates fidesi ile başlayan bahçecilik yolculuğu, giderek temel ihtiyaçları karşılayacak, sebze yetiştiriciliğine dönüşüyor. Ayrıca sebze yetiştirmek ve büyüme süreçlerini izlemek, hayatın getirdiği stresten de uzaklaşmak için birebir. Bahçe bakımına geçmeden önce, bahçenin ne kadarlık bir alanının sebze yetiştirmek için kullanılacağına karar vermek gerekmekte. Bu karar; evde yaşayan kişi sayısına, bahçeye ayırabileceğiniz zamana, yetiştirilmek istenen sebze çeşitliliğine göre şekillenebiliyor.

 

BAHÇE BAKIMI NASIL YAPILIR? 

Bahçenin ekim alanını belirledikten sonra, bir planlama yapmak bahçe bakımı için öncelikler arasında yer alıyor. Bahçe toprağının su tutma potansiyeli, nem oranı, yumuşaklığı, sebze yetiştiriciliği ve bahçe bakımı için önemlidir. Toprak zeminin mümkün olduğunca düz olması, iyi sonuç almak için gereken kriterler arasında. Toprağın gerekli özellikleri barındırmadığı durumlarda, bahçeye yeni toprak ilâvesi yapılması da yaygın kullanılan yöntemlerden.

Bahçe toprağı istenilen duruma geldiğinde, ekim öncesi çapalama yaparak toprağın havalanması sağlanmalıdır. Ekim işlemine hazır olan toprak, gübreleme ile zenginleştirilir. Bahçe bakımı için, sadece ekim yapılacak alanın gübrelenmesi yeterlidir. Bahçenin özellikle güneş alan kısımlarının değerlendirilmesi, ekilen tohum veya fidelerin hızlı büyümesini destekler. Bahçenin çitlerle çevrilmesi, aşırı rüzgâra maruz kalmaması ve koruyuculuğu arttırmak adına önerilmektedir. Hafif gölgeli alanlar, yaprakları ve kökleri yenebilen sebzeler için, en uygun ekim alanlarını oluşturuyor. Maydanoz, marul, reyhan, havuç ve yer alması gibi bitkiler, bu alanlara ekilebilir.

BAHÇE BAKIMI VE PEYZAJ

Bahçe bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de mevcut ya da ekilecek ağaçların, sebze fidelerine gölge vermemesi. Peyzaj düzenlemesinin, tüm bahçe toprağının güneş alacağı şekilde yapılması, avantaj sağlıyor. Bazı çiçekler, aşırı güneşe maruz kaldığında, solma eğilimi gösterir, bu nedenle peyzaj düzenlemesi önemlidir. Bu durumlarda peyzaj düzenlemesi yaparken, büyük ağaç fidelerini, hassas çiçeklerin etrafına dikmek, aşırı güneşin çiçeklere vereceği zararlı etkileri azaltıyor. Mısır, ayçiçeği gibi sebze fidesi ekme alternatifleri de, yoğun güneş ışığını engelleyen seçenekler arasında yer alıyor. Bahçe bakımı planlaması sırasında, ağaç fidelerinin en dış sınırda, sebze ve meyve fidelerinin bahçenin daha orta alanlarında yer alması, güneşten eşit derecede yararlanmasını desteklemektedir. Ekilen ağaç ya da ağaç fidelerinin etrafını dekoratif taşlarla süslemek, peyzaj düzenlemesinde sıkça kullanılan alternatifler arasında yer alır. Hem görünüme şıklık kazandıran hem de sulama kaybını önleyen bu yöntem, bahçecilik ile yeni uğraşmaya başlayanlara, pratik bir çözüm sunuyor.

 

SEBZE EKİMİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Kendi yetiştirdiği sebze ve meyveleri toplamak, bahçecilik ile uğraşanları en mutlu eden anlardan biridir. Tüm emeklere değen bu sonuç, sebze ekimi ve bakımı konusunda doğru zamanlama yapmayı da beraberinde getiriyor. Sebze ve meyvelerin mevsimlerinde ekilmesi, doğal büyümeleri ve en lezzetli hallerini almaları için önem taşımaktadır. Domates, biber ve patlıcan gibi fideler için ideal ekim zamanı, bahar aylarıdır. Nisan ya da mayıs aylarında ekilen fideler, cinsine göre iki hafta ile iki ay arasında ürün verir. Bahçe bakımı doğru yapıldığında, her mevsim ürün yetiştirmek mümkündür.

Kereviz, karnabahar, turp ve ıspanak gibi sebzeler sonbahar aylarında ekilmelidir. Büyüme süreçleri değişkenlik gösterse de, ortalama bir ay içerisinde mahsul vermeye başlayan bu sebzeleri yine sonbahar aylarında hasat etmeniz mümkündür. Bahçe bakımı için, sebze ekimi ve sebzelerin büyüme süreçlerinde ilaçlama da önemlidir. Sebzelerin sağlıklı büyümesi ve hasarsız ürün vermesi, düzenli ve organik ilaçlama yapmayı gerektirmektedir.

 

SEBZE BAHÇESİ YAPIMI PÜF NOKTALARI

Bahçeciliğe yeni başlayanlar için, sebze bahçesi bakımı hem keyifli bir deneyim hem de meşakkatli bir süreç olabiliyor. Ekim aşamalarını ve takibini yapmak için günlük tutmak, ilk zamanlarda büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bahçe bakımı konusunda deneyim sahibi olduktan sonra, alınan sonuçlar memnuniyet yaratır. Sebze bahçesi yapımının püf noktaları, aşağıdaki gibi sıralanıyor;

        Sebze ekim tarihlerini dikkate almak ayrıca gübreleme ve ilaçlama işlemlerini doğru ve zamanında yapmak önemlidir.

        Bahçe planlamasını yaparken, bahçenin dörtte üçünü ekim alanı, dörtte birini yürüyüş alanı olarak belirlemek, mahsul toplanırken, fidelere zarar verilmesinin önüne geçilmesinde etkin rol oynuyor.

        Sebze ve meyve fidelerini aralıklı ve derin dikmek, kolay köklenmeleri açısından önemlidir.

        Işık ve nem oranı kontrollerini sıklıkla yapmak, ürün verimliliğine doğrudan etki ediyor.

        Bahçenin kolay ulaşılabilir olması, hava değişimlerinde hızlı müdahale için avantajlıdır.

Sebze bakımı ve sulaması da önemli noktalar arasındadır. Bahçede kuyu gibi bir su kaynağı olmayan durumlarda, hortumun tüm ekilen bitki ve fidelere ulaştığından emin olmak gerekiyor. Siz de kendi bahçeniz için sebze ekmek isterseniz buraya tıklayarak, stressiz ve keyifli bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.